Zioła ogrodowe – 3 zioła, których nie może zabraknąć

Zioła w ogrodzie cieszą nie tylko nasze oczy, ale również podniebienie. Dowiedz się jakie zioła ogrodowe powinny znaleźć się i u Ciebie.

Kilka słów o uprawie ziół ogrodowych

Wiele ziół będzie dobrze rosło na żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Zioła ogrodowe zwykle nie potrzebują dużej ilości nawozu. Duża ilość światła słonecznego jest szczególnie ważna dla uzyskania dobrego smaku ziół, dlatego należy je sadzić w najlepiej oświetlonym miejscu w ogrodzie. Zacienione miejsce również będzie sprzyjało dobremu wzrostowi ziół. Posadzone w pobliżu tarasu pozwolą nam cieszyć się ich aromatem podczas odpoczynku w ogrodzie. Zobaczmy zatem jakie zioła są często wybierane do uprawy w ogrodzie.

Bazylia

Częsta bywalczyni różnorakich przepisów albo dodatek do kanapki. Pochodzi co prawda z Indii, ale świetnie sprawdza się w polskich ogrodach. Bazylia jest delikatną rośliną, które latem dobrze czuje się w warunkach ogrodowych, zimą jednak należy ją przenieść do domowego zacisza.  Bazylia jest ziołem ciepłolubnym, wybierzmy więc dla niej miejsce, w którym otrzyma duża dawkę słońca i ciepła. Źle zniesie nadmiar wody, ale koniecznie należy zapewnić jej dostęp do wody, o czy należy szczególnie pamiętać podczas suszy. Szklarnie, parapety kuchenne to idealne miejsca, aby pozwolić bazylii rosnąć przez długi czas. Warto poeksperymentować z różnymi rodzajami bazylii i odkryć smaki, które nam najbardziej przypadną do gustu.

Szczypior

Łatwy w uprawie szczypiorek będzie doskonałym dodatkiem do Twojego ogrodu i talerza. Pikantne liście mogą być stosowane do wszelkiego rodzaju letnich potraw, od sałatek i chłodników  po zupy i omlety. Oprócz walorów smakowych wniosą w naszą dietę witaminę C a także witaminę B2, żelazo, wapń, potas i fosfor.

Szczypiorek nie jest wymagający jeśli chodzi o pielęgnację. Posadzony w ziemi lub doniczce z dostępem do światła słonecznego będzie zwykle rósł bezproblemowo. Co kilka lat warto mu jednak zmienić stanowisko, gdyż z czasem może rosnąć słabiej.

zioła ogrodowe - mięta

Mięta

Kolejną odporną rośliną, która idealnie sprawdzi się jako zioło ogrodowe jest mięta. Zioło jest wieloletnie i charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu. Dobrze rośnie, gdy zapewni się jej wilgotne, dobrze nasłonecznione lub częściowo zacienione stanowisko.

Posiada orzeźwiający smak, często wiec dodawana jest do sałatek i sosów. Liście mięty możemy suszyć lub używać na bieżąco jako dodatek do wody czy też do przygotowania herbaty ziołowej.

Zioła w ogrodzie – jakie rośliny wybrać to kilka kolejnych propozycji ziół ogrodowych, które z pewnością warto wziąć pod uwagę.