Skrzyp – właściwości

Skrzyp jest rośliną, której części naziemne służą do wytwarzania leków.

Ludzie używają skrzypu w przypadku “zatrzymania płynów” – obrzęków, infekcji dróg moczowych, utraty kontroli nad pęcherzeniem (nietrzymania moczu), ran i wielu innych schorzeń, nie ma jednak solidnych naukowych badań, które by popierały te zastosowania. Spożywanie skrzypu w niewłaściwy sposób może być nawet szkodliwe.

Skrzyp bywa używany w kosmetykach i szamponach.

Jak działa?

Substancje chemiczne zawarte w skrzypie mogą mieć działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Skrzyp zawiera substancje chemiczne, które działają jak diuretyki i zwiększają wydalanie moczu.

Brak jest wystarczających dowodów potwierdzających działanie skrzypu w przypadku słabych i łamliwych kości (osteoporozy). Wstępne badania sugerują, że przyjmowanie suchego wyciągu ze skrzypu polnego lub określonego produktu zawierającego wyciąg ze skrzypu i wapń może zwiększać gęstość kości u kobiet po menopauzie z osteoporozą. Podobnie sytuacja ma się z działaniem skrzypu w przypadku nietrzymania moczu. Wszesne badania pokazują, że przjmowanie suplementu zawierającego skrzyp polne i inne zioła pomaga zmniejszyć oddawanie moczu i utratę kontroli nad pęcherzem u osób, które mają z tym problemy. Brak również wystarczających dowodów potwierdzających skuteczność skrzypu przy odmrożeniach, wypadaniu włosów, obrzękach, infekcjach dróg moczowych. Konkluzja nasuwa się jedna, potrzeba większej liczby badań i dowodów, aby ocenić skuteczność skrzypu.

Skrzyp – jakie są skutki uboczne?

Skrzyp przy podaniu doustnym: może być niebezpieczny przy długotrwałym stosowaniu. Zawiera bowiem substancję chemiczną zwaną tiaminazą, która rozkłada witaminę tiaminę. Teoretycznie efekt ten może prowadzić do niedoboru tiaminy.

Po nałożeniu na skórę: nie ma wystarczających wiarygodnych informacji, aby stwierdzić jednoznacznie, że skrzyp jest bezpieczny i jakie może mieć skutki uboczne.

Skrzyp – kiedy warto zachować ostrożność?

W przypadku ciąży i karmienia piersią – nie ma jednoznacznych wyników pozwalających na stwierdzenie czy skrzyp jest bezpieczny w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Gdy weźmiemy pod uwagę alkoholizm, możemy zauważyć, że osoby uzależnione od alkoholu mają również niedobór tiaminy. Przyjmowanie tej rośliny zaś może pogłębić jej niedobór. A jak wygląda kwestia alergii na marchew i nikotyny? Niektóre osoby z alergią na marchew mogą mieć również alergię na skrzyp polny. SKrzyp zawiera również niewielkie ilości nikotyny. Osoby z alergią na nikotynę mogą mieć reakcję alergiczną na skrzyp.