Herbata rumiankowa – właściwości

Herbata rumiankowa już od bardzo dawna znana jest i stosowana jako tradycyjny środek pomocny w radzeniu sobie z wieloma problemami zdrowotnymi. Naukowcy coraz częściej badają jego skuteczność pod kątem leczenia poważnych chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory.

Herbata rumiankowa herbacie rumiankowej nie równa

Siła działania różnych herbat rumiankowych nie jest taka sama. Niektóre z nich mają w składzie znacznie więcej tej rośliny niż inne, dlatego też mogą one powodować niepożądane działania u osób, które są na nie podatne. Najbezpieczniej jest zatem zacząć od niskiej dawki i powoli wprowadzać do diety herbatki zawierające większe dawki rumianku.

Rumianek zawiera flawonoidy, czyli substancje chemiczne, które są rodzajem składników odżywczych obecnych w wielu roślinach. Lecznicze działanie rumianku jest w dużej mierze ich zasługą.

Herbata rumiankowa

Rumianek –o czym warto wiedzieć:

  • Rumianek jest jedną z popularnych ziołowych herbat spożywanych na całym świecie, zwłaszcza Europie. W starożytności Grecy robili z niego wieńce i girlandy traktując go jako symbol pokoju, szczęścia i harmonii.
  • Kwiaty rumianku zawierają kilka aktywnych substancji chemicznych, w tym: chamazulen, bisabolol, apigenina i luteolina. Ekstrakty kwiatowe i olejek eteryczny są więc składnikami wielu tradycyjnych ziołowych środków
  • Składniki herbaty rumiankowej mają działanie kojące na układ nerwowy, zmniejszają drażliwość oraz wykazują działanie uspokajające. Takie właściwości wykazuje między innymi apigenina należąca do flawonoidów
  • Kwercetyna obecna w naparze pomaga chronić skórę przed negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych
  • Roślina zawiera śladowe ilości minerałów takich jak żelazo, wapń, potas czy cynk

Herbata rumiankowa – kto powinien zachować ostrożność

Są pewne grupy osób, które powinny podchodzić do herbaty rumiankowej z dużą ostrożnością. Do nich zaliczamy zwykle:

  • Osoby historią ciężkich alergii, szczególnie na pyłki
  • Osoby, które w przeszłości doświadczyły reakcji alergicznej, nawet łagodnej, na produkty, w których skład wchodził rumianek. Reakcje alergiczne wraz z upływem czasu mogą się nasilać.
  • Niemowlęta i bardzo małe dzieci – herbata rumiankowa, tak zresztą jak miód, może być zanieczyszczona toksyną botulinową, zwaną inaczej jadem kiełbasianym.