Aromaterapia – sposoby wykorzystania olejków eterycznych

Aromaterapia polega na stosowaniu olejków eterycznych w celu łagodzenia dolegliwości fizycznych i psychicznych oraz wywierania korzystnego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Wyżej wspomniane olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów i do wielu różnych celów. Mogą one zatem być stosowane jako antyseptyczne środki do czyszczenia powierzchni, sprawdzą się, gdy chcemy poprawić sobie nastrój lub zapach roznoszący się w pomieszczeniach. Jakie są zatem główne sposoby wykorzystania olejków eterycznych?

Waporyzatory i kominki do aromaterapii

Waporyzatory umożliwiają odparowanie substancji aktywnych, które możemy znaleźć w ziołach. Następnie poprzez inhalacje przyswajane są one przez człowieka. Kominki do aromaterapii mogą być wyrobami ceramicznymi, drewnianymi czy też szklanymi i działają na bardzo prostej zasadzie. Wystarczy dodać produkt do zbiorniczka i podgrzać go przy pomocy świeczki. Już po chwili nasze mieszkanie wypełni się pięknym zapachem. Alternatywnie, kilka kropli olejku możemy umieścić w misce z wodą, którą następnie ulokujemy na grzejniku.

olejki eteryczne stosowane w aromaterapii

Oczyszczacze powietrza

Na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza umożliwiające dyfuzję olejków zapachowych. Jeśli chcemy odświeżyć powietrze możemy również dodać kilka kropli olejku do wody w butelce z rozpylaczem. Po dokładnym wstrząśnięciu wystarczy rozpylić zawartość.

Masaż aromaterapeutyczny

Wmasowanie w skórę olejków naturalnych zawierających olejki eteryczne to prosty sposób na zastosowanie aromaterapii. Masaż relaksacyjny w połączeniu z olejkami eterycznymi pozwoli nam odprężyć się uzyskując jednocześnie dodatkowe korzyści w postaci korzystnego wpływu na inne dolegliwości ciała i ducha jakich możemy doświadczać.

Aromaterapia w kosmetyce

Olejki eteryczne mają również zastosowanie w różnego rodzaju zabiegach pielęgnacyjnych na ciało. Olejki płyny do skóry są przygotowywane podobnie jak olejki do masażu, z tym, że oleje nośnikowe  będą czasem bardziej odżywcze dla skóry. Sprawdzi się w tej roli chociażby olejek jojoba. Wykonywanie niewielkich okrężnych ruchów pozwoli olejkowi skutecznie się wchłonąć. Róża i neroli są korzystne dla dojrzałej i suchej skóry, skóra z tendencja do przetłuszczania się skorzysta zaś z zastosowania geranium czy bergamotki. Olejki eteryczne można dodawać do bazowych kremów lub olejków do pielęgnacji skóry, z tym, że ich stężenia będą się różniły w zależności od olejku i rodzaju oraz obszaru poddawanego pielęgnacji.

Kąpiel

5 do 10 kropel olejku eterycznego dodanego do wypełnionej wodą wanny to prosty sposób na zrelaksowanie się po całym dniu. Na bóle mięśni pomoże nam rozmaryn lub sosna. Maksymalne odprężenie uzyskamy dzięki lawendzie i rumiankowi. Olejki dobrze jest rozcieńczyć naturalnym olejem roślinnym.

Okłady a aromaterapia

Gorące i zimne okłady są świetnym sposobem na zmniejszenie stanu zapalnego i złagodzenie bólu. Wystarczy napełnić miskę bardzo gorącą wodą i dodać 5 kropel olejku eterycznego. Tkaninę zanurzamy w miseczce i wyciskamy nadmiar wody. Następnie kładziemy ją na miejsce dotknięte chorobą aż do momentu ochłodzenia. Okłady korzystnie wpłyną w łagodzeniu przypadków bólu pleców, reumatyzmu, zapalenia stawów czy też bólu zęba. Kompresy z wykorzystaniem lodowatej wody przyniosą ulgę w przypadku bólów głowy, opuchlizny.